Integracja z katalogiem Allegro

Image Description
Bartłomiej Banaczyk
03 sierpnia 2022
Share:

Od 1 sierpnia 2022 Allegro wymaga, aby każdy wystawiony na nim produkt był powiązany z ich katalogiem produktów. Oznacza to, że Allegro definitywnie obrało kierunek marketplace produktowego, a nie serwisu ogłoszeniowego. Kto z nas pamięta jeszcze stare, dobre aukcje Allegro w których można było licytować się o dowolne produkty?

Oczywiście zmiana ta była zapowiadana od dawna i nie powinna być dla sprzedawców niespodzianką. Może jednak stanowić problem dla tych osób, które zarządzają Allegro poprzez zewnętrzny serwis, usługę lub integrację. Aby nadal móc wystawiać nowe produkty niezbędna będzie aktualizacja oprogramowania i dostosowanie go do nowego API udostępnionego przez Allegro. Z pełnym wykazem zmian i planów Allegro można zapoznać się tutaj

"Od 1 sierpnia wymagamy, aby każda nowa oferta była połączona z Katalogiem."

Poniżej odpowiadamy na kilka najczęściej pojawiających się pytań.

Czy integracja z Allegro przestanie działać? 

Jeżeli korzystasz z naszej platformy integracji sync.magico - nie, nie przestanie działać. Dostosowaliśmy naszą integrację z Allegro do nowego API. Obecnie przy wystawianiu nowej oferty nasza aplikacja wyświetli Ci okno, w którym niezbędne będzie powiązanie produktu z wpisem w katalogu Allegro. Aby to zrobić musisz znać numer EAN (kod kreskowy) Twojego produktu. Jest to podstawowy parametr, po którym system wyszukuje odpowiednie wpisy w katalogu. Zniknie natomiast boks wyboru kategorii produktu. Teraz to Allegro decyduje w jakiej kategorii pojawią się Twoje oferty. 

Jeśli korzystasz z zewnętrznej lub autorskiej integracji innej firmy - istnieje możliwość, że edytowanie i wystawianie nowych ofert zostanie zablokowane. Niezbędne będzie dopisanie integracji z nowym API udostępnionym przez Allegro, tak aby obsługiwała funkcję wiązania produktów z katalogiem. 

Szukasz platformy do integracji?

Image Description

Co się stanie z produktami, które nie są powiązane z katalogiem Allegro?

Przedstawiciele i opiekunowie klienta z Allegro twierdzą, że obecne oferty nie zostaną automatycznie zamknięte. Będą wystawione tak długo, do póki nie minie ich ważność. Nie będzie ich można jednak modyfikować. Niemożliwe również będzie wystawienie nowej oferty, jeżeli nie powiążemy naszego produktu z odpowiednim wpisem w katalogu. 

Jakie są nowe wymogi allegro w kontekście katalogu produktów?

Allegro gromadzi informacja o produktach oraz ich parametrach. Zbiera je w jedną bazę, którą stara się odpowiednio ustrukturyzować. Z większymi lub mniejszymi sukcesami...

Produkty odróżnia od siebie na podstawie takich parametrów jak:

  • marka
  • model
  • kod producenta
  • numer GTIN (EAN, ISBN, ISSN)

Jak uzyskać kod GTIN / EAN na potrzeby sprzedaży na Allegro?

Kody EAN to europejski (i nie tylko) standard znakowania produktów. Ich odpowiednim użytkowaniem i certyfikacją zajmuje się organizacja GS1. Jej polski oddział pomaga dobrać i wygenerować kody kreskowe dla produktów. Więcej informacji znajduje się na ich stronie internetowej, przede wszystkim w zakładce zamów kod kreskowy

O autorze

Image Description

Bartłomiej Banaczyk

Właściciel Agencji Kreatywnej Magico. W branży interaktywnej od 10 lat. Specjalista z zakresu marketingu interaktywnego oraz optymalizacji stron (SEO). W Magico zajmuje się kontaktami z klientami oraz wspieraniem ich działań marketingowych.