Cykl życia domeny internetowej

Image Description
Bartłomiej Banaczyk
30 listopada 2017
Share:

Podczas Twojej współpracy z Agencjami Interaktywnymi możesz spotkać się z wieloma określeniami opisującymi wykupione przez Ciebie, lub dla Ciebie domeny. Wszystkie procesy, według których funkcjonują nazywane są "cyklem życia domeny". W zależności od etapu, na którym jest adres może posiadać różne statusy: np zarezerwowana czy wygasająca. Pojęcia te są niezwykle ważne również podczas czytania cenników rejestracji i utrzymania domen internetowych. Warto więc zapoznać się z podstawowymi pojęciami, które powtarzają się w ofertach wszystkich operatorów domen.

Jakie są możliwe statusy i stany domen internetowych?

ZAREZERWOWANA (RESERVED) - Wypełniając formularz rejestracji domeny masz możliwość jej rezerwacji na okres 14 dni. Operacja ta możliwa jest jedynie dla domen krajowych (.pl). W tym czasie domena nie działa, ale nie jest również dostępna do rejestracji przez innych - tzn zostaje czasowo wyłączona z puli wolnych domen. Jest to czas, w którym możesz opłacić domenę, która przejdzie później na Twoją własność. W przypadku kiedy adres nie zostanie opłacony wróci ponownie do puli wolnych domen, w takim przypadku może zostać zarejestrowana przez innych jednak przez pewien czas nie będzie możliwa jej ponowna rezerwacja.

ZAREJESTROWANA (REGISTERED) - Domena jest zarejestrowana, czyli jest aktywna przez 356 dni. Jeżeli jesteś jej właścicielem możesz wykonywać wszystkie związane z nią operację np. zmianę rekordów DNS, transfery oraz cesje domeny. Przeczytasz o tych operacjach w artykule "Operacje na domenach" znajdującym się w naszej bazie wiedzy.

WYGASAJĄCA (BLOCKED) - Jeżeli domena nie zostanie opłacona w terminie przechodzi do kwarantanny. Jest to moment, w którym domena nie działa, ale nie znajduje się jeszcze w puli wolnych domen. Niemożliwe są np. zmiana delegacji DNS czy jej transfer. Właściciel domeny może ją opłacić i domena znów zyska status ZAREJESTROWANEJ. Czas kwarantanny jest różny dla różnych domen internetowych - dla domen krajowych .pl jest to 30 dni. Jeżeli adres nie zostanie opłacony domena wróci do puli wolnych domen i każdy będzie mógł ją zarejestrować. Opłacenie domeny w czasie WYGASANIA jest droższe i zwykle nazywane jest REAKTYWACJĄ.

WOLNA - W zasadzie nie jest to status ani element cyklu życia domeny. Jeżeli adres jest wolny to tak naprawdę jeszcze nie istnieje, więc nie może mieć żadnego statusu. Określenie to funkcjonuje jednak w potocznym użyciu i oznacza po prostu domenę możliwą do rejestracji i znajdującą się w puli wolnych domen.

O autorze

Image Description

Bartłomiej Banaczyk

Właściciel Agencji Kreatywnej Magico. W branży interaktywnej od 10 lat. Specjalista z zakresu marketingu interaktywnego oraz optymalizacji stron (SEO). W Magico zajmuje się kontaktami z klientami oraz wspieraniem ich działań marketingowych.